1980–1990

1980 m. rugsėjo 1-ąją duris atvėrė Kėdainių miesto 5-oji vidurinė mokykla.

Mokyklos direktorė Irena Paliulienė, pavaduotojos: Genovaitė Urbelienė, Stasė Molokova, Felicija Galkauskienė.

Nuo 1984 m. mokyklai vadovavo direktorius Juozas Jančius, pavaduotojos: Genovaitė Urbelienė, Salomėja Štombergienė,  Daiva Pelegrimienė, Dalė Skauminienė, Stasė Molokova.

1984–1985 m. m. mokykloje mokėsi 1466 mokiniai.

Mokytojų, tėvų, rėmėjų pastangomis įrengti kabinetai, biblioteka, sporto ir iškilmių salės, sutvarkyta mokyklos aplinka – pasodinta per 50 medžių ir krūmų rūšių, želdinių grupės: „Eglės šeimyna“, „Trijų berželių grupė“, „Abiturientų alėja“.

Kuriamos mokyklos tradicijos: tautosakos vakaronės, naujamečiai karnavalai, klasių „žiburėliai“, jaunųjų pedagogų „krikštynos“, Mokytojų dienos šventės. Spaliukų, pionierių ir komjaunimo organizacijos buvo privaloma mokyklos veiklos sritis. Aktyviai veikė darbo ir poilsio stovyklos.

Organizuojamos pedagogų pažintinės vasaros kelionės į Taliną, Saremų salas, Pečioros vienuolyną.

1982 m. išleista pirmoji abiturientų laida.

1986 m. atidarytas abiturientų kiemelis.

1988–1989 m. m. mokykla bendradarbiavo su  buvusios VDR Erfurto apygardos Zomerdos rajono K. Markso vidurine mokykla. Grupė moksleivių lankėsi Erfurte, Berlyne, Tiuringijos apylinkėse, Buchenvaldo koncentracijos stovykloje.

1990 m. mokyklos kiemelyje pastatytas koplytstulpis su V. Kudirkos „Tautiškos giesmės“  žodžiais: „Tegul tavo vaikai eina / Vien takais dorybės…“, simbolizuojančiais atgimusią ir nepriklausomą Lietuvą.

1980-1990

Kėdainiai Town’s 5th Secondary School opened its doors on September 1st, 1980.

The school was led by headmistress Irena Paliuliene, along with the following deputies: Genovaitė Urbelienė, Stasė Molokova, and Felicija Galkauskienė.

Since 1984, the school had been under the leadership of headmaster Juozas Jančius, along with deputies Genovaitė Urbelienė, Salomėja Štombergienė, Daiva Pelegrimienė, Dalė Skauminienė, andStasė Molokova.

In 1984-1985, 1466 students attended the school.

Over the years, the school had made significant progress. The classrooms, a library, a gym, and a ceremonial hall had been equipped through the joint efforts of teachers, parents, and supporters. Additionally, the school environment had been enhanced by planting over 50 species of trees and bushes, including delightful green areas named “Eglė’s Family,” “Three Birch Trees’s Alley,” and “Graduates’ Alley.”

The school had established various traditions, including folklore evenings, New Year’s carnivals, class events, young teachers’ “christenings,” and Teacher’s Day celebrations. Students also actively participated in organizations such as “Little Octobrists”, “Pioneers”, and “The Youth Communist League”. Work and leisure camps were organized as well.

Educational summer trips to Tallinn, Saarema Island, and the Pechora Monastery were the part of the school’s enriching experiences.

In 1982, the first edition of graduates was released. In 1986, the “Graduates’ Yard” was opened. The school also collaborated with the K. Marks Secondary School in the former German Democratic Republic’s Erfurt district, Zomerda region. A group of students visited Erfurt, Berlin, Thuringia, and theBuchenwald concentration camp.

Finally, in 1990, a chapel pillar was erected in the schoolyard, inscribed with the words from V. Kudirka’s patriotic anthem: “Let your children go / Only on the paths of virtue…”. This chapel pillar symbolizes a reborn and independent Lithuania.